Budowa układów elektronicznych

Budowa układów elektronicznych: Przygotowanie płytki drukowanej i montaż części

Budowa układów elektronicznych

Budowa układów elektronicznych

Układy elektroniczne buduje się z części elektronicznych i montuje na płytce zwanej laminatem.

Najpierw analizuje się schemat ideowy. Taki schemat przeważnie dostarczany jest przez magazyn elektroniczny lub przygotowany przez firmę z branży elekroniki. Zawiera on potrzebna elementy oraz sposób ich połączenia ze sobą.

Na podstawie schematu ideowego tworzy się odbicie ścieżek -druk. Obecnie wykorzystuje się do tego komputery. Komputery pomagają w przydotowaniu i wydrukowaniu schematu ścieżek.

Ostatni schemat zawieta wygląd ścieżek gotowej płytki. Oznacza, że podobnie będzie wyglądała ukończona płytka montażowa.

Schemat ze ścieżkami można przykleić do wyczyszczonego laminatu i młotkiem oraz punktakiem zaznaczyć potrzebne do utworzenia dziurki. W dziurki te będą wchodziły nóżki elementów. Zapunktowane miejsca wierci się wiertarką (wiertło średnicy 0,8-1mm). Następnie czyści się ponownie laminat.

Teraz można narysować specjalnym mazakiem ścieżki na płytce. Po wyschnięcu ścieżek płytkę miedzianą -czyli laminat umieszcza się w roztworze kwasowym -np. chlorku żelaza. Chlorek żelaza kupuje się w sklepie z częściami elektronicznymi. Trzeba poruszać płytką do momentu aż zejdzie z niej miedź z niepomalowanych mazakiem miejsc. Trwa to od. 10min-3godz, w zależności od roztworu kwasu i jego temperatury.

Po wyjęciu płytki należy ją umyć. Pozostały tylko ścieżki pomalowane mazakiem.

Można przystąpić do lutowania części wg schematu montażowego.

Fotografia YouTube

9 Polecane

Galeria zdjęć

fizyka.vsz

Serwis przeznaczony jest dla uczniów szkół gimnazjalnych, średnich, wyższych oraz dla hobbystów. Zawiera trzy główne działy: fizyka -kurs podstawowy, kurs fizyki dla zaawansowanych oraz ciekawostki z dziedziny nauk ścisłych dla każdego Więcej...