Podstawy fizyki

W tym dziale znajdziesz podstawowe tematy z którymi możesz spotkać się w szkole

Ruch

Ruch to zmiana położenia ciała w czasie

Fizyka zajmuje się m.in. opisem zachowań ruchu. Dzięki tej nauce możemy matematycznie wyliczyć pozycję dowolnego obiektu po upływie określonego czasu.

Korzyści ze znajomości zasad ruchu

Znając zasady wyliczania prędkości, przyśpieszenia, czasu i przebytej drogi szybko wyliczysz bez GPSa kiedy dotrzesz do celu podróży, z jaką prędkością porusza się pociąg, którym jedziesz, jaką siłę wytwarza silnik Twojego samochodu gdy jednostajnie przyśpieszasz do 100km/h a także znajdziesz wiele wiele innych ciekawych zastosowań.

Naukowcom znajomość podstawowych praw fizyki pozwala precyzyjnie wyliczyć pozycję statku kosmicznego. Widzą kiedy wyleci z orbity a także jaki kąt mu nadać aby dotarł na księżyc.

Układ SI

Prędkość w fizyce na ogół liczy się w przyjętych przez układ SI jednostek (franc. Système International d'Unités) – Międzynarodowy Układ Jednostek Miar.

Standardowe MiaryWymyślono standardowy układ jednostek, dzięki któremu naukowcy na całym świecie korzystają z takich samych wymiarów jak odległości, ciężary, siły, natężenia, itp. To bardzo dobre rozwiązanie. Podobnie jest z gniazdami komputera. Gdyby nie było standardów, jeden korzystałby z USB, inny miałby tylko FireWire, jeszcze inny port COM. Ciężko byłoby znaleźć pasujące urządzenia. Brak standardów wywołuje problemy. Dzięki przyjętym standardom łatwiej jest dopasować do siebie części różnych modeli, stosować zamienniki a także się porozumiewać.

Nauczyciel w szkole będzie od Ciebie wymagał stosowania Międzynarodowego Układu Jednostek Miar. Oznacza to też, że pewne podane w zadaniach liczby, będziesz musiał przekonwertować na te z układu SI. Inaczej nie wyjdą Tobie poprawne wyniki.

Prędkość na ogół podaje się w Polsce w kilometrach na godzinę. W Wielkiej Brytani w Miles per Hour -czyli w milach na godzinę (mph). Standardem nie jest ani jedno ani drugie. Zanim zaczniesz rozwiązywać jakiekolwiek zadanie, musisz przekonwertować prędkość z km/h na metry na sekundę.

9 Polecane

Galeria zdjęć

fizyka.vsz

Serwis przeznaczony jest dla uczniów szkół gimnazjalnych, średnich, wyższych oraz dla hobbystów. Zawiera trzy główne działy: fizyka -kurs podstawowy, kurs fizyki dla zaawansowanych oraz ciekawostki z dziedziny nauk ścisłych dla każdego Więcej...