Prąd elektryczny -jak powstaje

Prąd elektryczny pojawia się, gdy występuje nadwyżka elektronów, lub powstaje dziura elektronowa

Prąd elektryczny

Prąd elektryczny

Prąd elektryczny to z definicji uporządkowany ruch elektronów. 

Budowa atomu

Atomy są zbudowane z jądra i krążących wokół niego elektronów. Elektrony krążą po swoich orbitach. Elektrony na ostatniej orbicie (a orbit może być nawet 7) mają wyjątkową właściwość. Można je zabrać jednemu atomowi i dać drugiemu atomowi. Jest na to kilka sposobów, ale to inny temat. Elektrony na ostatniej powłoce pierwiastka są nazywanymi elektronami walencyjnymi.

Jak powstaje prąd

Kiedy zabierzemy 1 atomowi elektron oddamy drugiemu w miejscu gdzie był elektron pojawi się "dziura". Taka dziura to po prostu brak elektronu, ale powoduje ona przyciąganie elektronów. Atom "chce" uzupełnić brak elektronu więc powstaje tzw. ładunek dodatni. 

Jeśli zrobilibyśmy dziurę na końcu przewodnika, nadwyżka elektronów z początku przewodnika spłynie na drugi koniec aby pokryć dziurę. I to jest właśnie prąd elektryczny.

9 Polecane

Galeria zdjęć

fizyka.vsz

Serwis przeznaczony jest dla uczniów szkół gimnazjalnych, średnich, wyższych oraz dla hobbystów. Zawiera trzy główne działy: fizyka -kurs podstawowy, kurs fizyki dla zaawansowanych oraz ciekawostki z dziedziny nauk ścisłych dla każdego Więcej...